Συνάντηση της Ψυχολόγου με Γονείς μαθητών/τριών Ε’ & ΣΤ

3ο Δημοτικό Σχολείο Αρτέμιδος

Στο πλαίσιο του προγράμματος  «Σχολείο και Οικογένεια, γέφυρα επικοινωνίας», που διοργανώνονται στην σχολική κοινότητα, πραγματοποιήθηκε διαδικτυακή συνάντηση με γονείς και κηδεμόνες της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης. Στόχος της συνάντησης υπήρξε η ενημέρωση και η ευαισθητοποίηση των Γονέων και Κηδεμόνων στα σημαντικά ψυχοσυναισθηματικά στάδια που βιώνουν τα παιδιά προχωρώντας στην νέα σχολική  βαθμίδα.

Συζητήθηκαν σημεία όπως, η ψυχοκοινωνική ανάπτυξη του ατόμου κατά την προ εφηβεία και την εφηβεία, οι γνωστικές και συναισθηματικές αλλαγές καθώς και συσχετισμοί των δύσκολων μεταβάσεων με πιθανές παραβατικές συμπεριφορές και άρνηση. Τονίστηκε η σημαντικότητα του ρόλου της οικογένειας και η συναισθηματική σύνδεση του παιδιού ως κύριο χαρακτηριστικό για την ομαλή μετάβαση και την υγιή ψυχοσυναισθηματική εξέλιξη του παιδιού.

Ευχόμαστε σε όλα τα παιδιά μια όμορφη και ισορροπημένη μετάβαση.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...