Ταυτότητα του 3ου Δ. Σ. Αρτέμιδος Αττικής

Το 3ο Δημοτικό Σχολείο Αρτέμιδος Αττικής βρίσκεται στην Αρτέμιδα Αττικής, στη θέση «Μεσοβάρδα», στο βορειοανατολικό τμήμα του Δήμου Σπάτων-Αρτέμιδος Αττικής, της Περιφερειακής Ενότητας Αν. Αττικής, της Περιφέρειας Αττικής.

Ιδρύθηκε με τo ΦΕΚ 483/τΑ΄/24-4-1973 και σήμερα είναι 12/θέσιο (ΦΕΚ 555/τΒ΄/23-6-1995) και λειτουργεί ως 15/θέσιο με μαθητικό δυναμικό 318 και  εκπαιδευτικό προσωπικό 31 άτομα. Οι αλλοδαποί και Ρομά μαθητές είναι σε ποσοστό περίπου 8% του συνολικού μαθητικού δυναμικού. Οι 16 είναι εκπαιδευτικοί Γενικής Αγωγής (δάσκαλοι/ες), οι 11 εκπαιδευτικοί ειδικοτήτων (Μουσική, Εικαστικά, Θεατρική Αγωγή, Ξένες Γλώσσες, ΗΥ και Φυσική Αγωγή) και οι 4 είναι ειδικοί παιδαγωγοί, που υποστηρίζουν μαθητές/τριες με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες. Σε μία από τις Ειδικούς Παιδαγωγούς έχει ανατεθεί το Τμήμα Ένταξης. Φέτος, επίσης, στο σχολείο μας απασχολούνται 1 Σχολική Νοσηλεύτρια κλάδου ΠΕ25-Σχολικών Νοσηλευτών και 1 Ειδική Βοηθός, κλάδου ΔΕ01-ΕΒΠ.

Ο μέσος όρος του μαθητικού δυναμικού του σχολείου μας είναι 21,2 μαθητές ανά τμήμα. Λειτουργούμε με 15 τμήματα συνολικά, εκ των οποίων 2 στεγάζονται σε μικρότερες αίθουσες.

Ο αρχικός κτηριακός σχεδιασμός του σχολείου μας περιλάμβανε εργαστήριο φυσικής, βιβλιοθήκη και γραφείο υποδιευθυντών, όμως το μεγάλο μαθητικό δυναμικό μας οδήγησε στην κατάργηση της χρήσης αυτών των χώρων και τη μετατροπή τους σε αίθουσες διδασκαλίας.

Το Τμήμα Ένταξης του σχολείου μας λειτουργεί από την αρχή της σχολικής χρονιάς με δυναμικό 14 μαθητές και με βάση το πρόγραμμα και την οργάνωση που έχει καταρτίσει η υπεύθυνη εκπαιδευτικός του τμήματος.

Στη σχολική μας μονάδα υλοποιείται πρόγραμμα ανακύκλωσης:

• Χαρτιού
  • Πλαστικού
  • Ηλεκτρικών λαμπτήρων (φωτοκύκλωση)
  • Μελανοδοχείων
  • Μαγειρικών ελαίων και τηγανέλαιων

Στις κτηριακές μας εγκαταστάσεις περιλαμβάνεται αίθουσα εκδηλώσεων με πλήρη ηχητική και φωτιστική κάλυψη, στην οποία οργανώνονται πολλές εκδηλώσεις (στην προ-covid εποχή) τόσο από τους μαθητές και εκπαιδευτικούς του σχολείου μας , όσο και από συλλόγους της πόλης μας και των όμορων δήμων, πράγμα που καθιστά το σχολείο μας ανοιχτό στην κοινωνία της περιοχής μας.