Ανακύκλωση Τηγανέλαιου!

τηγανέλαιο 3ο Δημοτικό Σχολείο Αρτέμιδος

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι το σχολείο μας έχει ξεκινήσει από τον Οκτώβριο του 2017 ανακύκλωση Τηγανέλαιου και μαγειρικών ελαίων για να προστατέψουμε το περιβάλλον. ΕΝΑ ΛΙΤΡΟ ΛΑΔΙΟΥ ΜΟΛΥΝΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΕΝΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΛΙΤΡΑ ΝΕΡΟΥ, ποσότητα η οποία είναι ικανή να καλύψει τις ανάγκες ενός ατόμου σε νερό για 14 χρόνια !!!

Σας παρακαλούμε να συνεχίσετε να βοηθάτε αυτή την προσπάθειά μας στέλνοντας το χρησιμοποιημένο λάδι σας, σε πλαστικά μπουκάλια που θα κλείνουν καλά και θα αναγράφουν το όνομα και το τμήμα που ανήκει το παιδί σας, προκειμένου να του επιστραφεί για να χρησιμοποιηθεί ξανά. Ο/Η μαθητής/τρια θα αφήνει το μπουκάλι δίπλα στον κάδο συγκέντρωσης πλαστικών καπακιών.

Το σχολείο μας λαμβάνει χαρτί και προϊόντα καθαρισμού, ως ανταποδοτικά από την προσφορά τηγανέλαιου και μαγειρικών ελαίων.

Βαρουτέλλη Ροδόκλεια

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...